Na hornom úseku Klátovského ramena, učupená v jednej z jeho malebných zákrut, ukrýva sa dedinka Dunajský Klátov. Prvá zmienka o nej pochádza z roku 1392, kedy bola známa ako Thekues. Tento názov pravdepodobne pochádza z maďarského slova tőke, ktoré má viac významov, okrem iných napríklad klát, lodný kýl, koreň viniči či dokonca suma peňazí, kapitál...Ťažko preto určiť, z čoho pôvodné pomenovanie vychádzalo. Nech už to bolo akokoľvek, isté je, že sa zachovalo aj v súčasnom maďarskom názve obce - Dunatőkés.
Močaristé územie, ktoré sa pôvodní obyvatelia Dunajského Klátova rozhodli osídliť, bolo často postihované záplavami. Ich úzke spolužitie s vodou je vyjadrené aj v erbe obce. Na zelenom štíte smodrou pätou, ktorá symbolizuje Dunaj, je skrížená mäsiarska sekera shákom aký používali rybári. Vo vode pláva drevený klát, ktorý tiež súvisí smäsiarskym remeslom. V portálnom súpise zroku 1553 sa uvádza, že daň za porty platili Ján Zomor a Lazar Kondé. Na rodinu Kondéovcov neskôr prešlo vlastníctvo celej obce i priľahlého chotára. Na začiatku 20. storočia už patrila veľká časť obce Habermanovcov. V roku 1910 dostal Tőkés prívlastok Duna (Dunajský), úradný slovenský názov Dunajský Klátov sa začal používať až vroku 1948. V období rokov 1938 – 1945 bola obec pričlenená Maďarsku, v roku 1960 sa stala súčasťou Jahodnej, no od roku 1990 je znovu samostatná.
Obecný úrad sa nachádza v rekonštruovanej budove v centre obce, ktorá zároveň slúži ako kultúrny dom s kapacitou 100 miest na sedenie. Obec má niekoľko športovísk: futbalové ihrisko, tenisové ihrisko, jazdecký areál. V tichom prostredí neďaleko obce sa nachádza agroturistický penzión Hubert s kapacitou 30 lôžok. Moderne zariadené izby sú vybavené rádiom, TV, chladničkou, ku každej izbe patrí kuchynka a hygienická bunka. V penzióne je reštaurácia s príjemným posedením.
Raritou obce je kolový mlyn so zachovalým dobovým zariadením. Postavený bol vrokoch 1920 – 1922 a v prevádzke bol až do roku 1942. Mal výkon 10 q múky a 20 q krúp. Základy má z kameňa a betónu, na nich stojí murovaná mlynica so stenami z pálenej tehly, pántovým krovom a sedlovou strechou. Samotný mlyn je vodný pobrežný spodový s doskovým kolesom. Palečné koleso je kovové so sadenými drevenými zubami, ktoré boli pôvodne umiestnené pod pultovou strieškou.
Lákadlom pre milovníkov koní je jazdecký klub Czajlik Ranch. Od roku 1994 sa tu každoročne konajú parkúrové jazdecké preteky Klátovský pohár, ktoré majú dnes už medzinárodný charakter. Vďaka tomuto podujatiu sa podarilo obnoviť tradíciu konských dostihov na Žitnom ostrove. Na svoje si samozrejme prídu aj rekreační jazdci. Czajlik Ranch však nie je len ozábave. Kone vrámci programu hipoterapie pomáhajú s rehabilitáciou pacientov, ktorí prekonali detskú obrnu – jazdenie na koni má totiž blahodarný vplyv na nervový systém človeka a tak prispieva k úspešnému liečeniu ochorení pohybového ústrojenstva. V blízkej budúcnosti bude na brehu Klátovského ramena otvorený nový športovo-rekreačný areál, ktorý bude návštevníkom poskytovať komplexné služby vrámci jediného zariadenia: ubytovanie v 11 dvojposteľových izbách s možnosťou umiestnenia prístelky, stravovacie zariadenie s kapacitou 80 miest, ktoré sa bude dať využívať na konferencie, kdispozícii budú boxy na ustajnenie 20 koní, hala pre zimný tréning, pieskový výbeh, drezúrny obdĺžnik, pretekársky parkúr s tribúnou, prístreškom a rozhodcovskou vežou, nebude chýbať detské ihrisko, požičovňa bicyklov a člnov, camping. Počas letnej sezóny si tu vďaka povoleniu MŽP SR prídu na svoje aj priaznivci športového potápania.